فراخوان دریافت مقاله برای پانزدهمین همایش سالانه انجمن علوم سیاسی ایران
۰۱ آذر ۱۴۰۰
خطیب‌زاده در واکنش به سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه
۰۱ آذر ۱۴۰۰

گسترش همکاری‌های ایران و بلاروس در منطقه اوراسیا

سیدجواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران در دیداری با دیمیتری کلتسوف، سفیر کشور بلاروس در تهران، بر افزایش همکاری‌های ایران و بلاروس تأکید داشت. ساداتی‌نژاد در این دیدار عنوان کرد: «ایران می‌تواند از ظرفیت‌های شیلاتی، کشاورزی، نهاده‌های کشاورزی، تجهیزات و ماشین‌آلات کشاورزی بلاروس استفاده کند.
وزیر جهاد کشاورزی ایران، تحریم‌ها را علت اصلی قطع روابط جدی ایران و بلاروس دانست که موجب شدند ایران از تأمین تراکتورهای سنگین و کود پتاس بلاروسی باز بماند. او این احتمال را مطرح کرد که پس‌ از توسعه روابط این مشکلات برطرف شوند. گفتنی است بلاروس کشوری در اروپای خاوری، دارای مرز مشترک با روسیه، اوکراین، لهستان، لیتوانی و لتونی است.

سفیر کشور بلاروس در ایران نیز با تأیید نقطه‌نظر وزیر ایران، تصریح کرد کشورش از توسعه روابط با ایران در زمینه کشاورزی استقبال خواهد کرد. به‌ویژه در حوزه صادرات کالا به ایران و واردات محصولات کشاورزی ایرانی، ازجمله اقلامی با کیفیت مانند رب گوجه‌فرنگی اعلام آمادگی کرد.

سفیر بلاروس عنوان کرد کشورش توان تأمین کود پتاس کشاورزان ایرانی را که در گذشته از این محصول رضایت داشته‌اند دارد. از دیگر موضوعات، فراهم کردن مکمل‌های دامی بود که برای آبزیان و دام سنگین نیز بلاروسی‌ها اعلام آمادگی کردند. تأمین داروهای کشاورزی، تجهیزات کشاورزی و تعیین موافقت‌نامه‌ای موقت برای ایجاد منطقه آزاد تجاری در اوراسیا بین ایران و بلاروس در سال آینده از دیگر محورهای گفتگو بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.