گسترش همکاری‌های ایران و بلاروس در منطقه اوراسیا
۰۱ آذر ۱۴۰۰
همکاری دوجانبه ایران و آذربایجان در حوزه های تجارت، حمل‌و‌نقل، انرژی و گردشگری
۰۱ آذر ۱۴۰۰

خطیب‌زاده در واکنش به سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه

آن‌کلر لژاندر، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه در نشستی عنوان کرد ایران باید بدون تأخیر به تعهدات و وظایفش در برابر آژانس بین‌المللی اتمی بازگردد و پایبندی لازم را به برنامه جامع اقدام مشترک نشان دهد. او از شورای حکام درخواست کرد در نشست هفته آینده پیام نیرومندی به ایران بفرستند.

این اظهارات درحالی انجام می‌شود که ایران از برجام خارج نشده‌ است و گام‌های ایران برای گذر از محدودیت‌های برجام کاملاً قانونی بوده است.

خطیب‌زاده در پاسخ به اظهارات سخنگوی فرانسه تصریح کرد: «جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان عضو مسئول آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همواره تأکید دارد که حیثیت آژانس، به‌عنوان یک نهاد فنی و تخصصی سازمان ملل متحد، باید از هر شائبه و کنش سیاسی به‌دور باشد.

خطیب‌زاده، رفتار فرانسه را خدشه به حیثیت فنی و تخصصی آژانس قلمداد کرد که بدون تردید ترفند استفاده ابزاری از آژانس و موجب مشروعیت‌زدایی بین‌المللی از اقدامات آژانس در آینده خواهد شد. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین درمورد تحریم‌های جدید آمریکایی اظهار کرد که اقدام اخیر وزارت خزانه‌داری آمریکا، ادامه سیاست شکست‌خورده فشار حداکثری ترامپ و رفتاری از روی استیصال و فاقد مشروعیت است که قویاً محکوم می‌شود.
خطیب‌زاده این نوع فرافکنی‌ها ازسوی دولت آمریکا را که خود سابقه طولانی مداخله در کشورهای مختلف، به اشکال و انحای مختلف دارد، بی‌اساس و در راستای فریب افکار عمومی در داخل این کشور دانست.

 وزارت خزانه‌داری آمریکا در روز پنجشنبه گذشته اعلام کرد نام شش شخص و یک نهاد ایرانی را به بهانه تلاش برای اخلال در انتخابات سال ۲۰۲۰ ریاست‌جمهوری آمریکا در فهرست تحریم‌ها قرار داده‌ است.

 

فرهنگ دیپلماسی، دیپلماسی برای همه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.