لوید آستین: پنتاگون و راه‌حل دیپلماتیک هسته‌ای
۳۰ آبان ۱۴۰۰
فراخوان دریافت مقاله برای پانزدهمین همایش سالانه انجمن علوم سیاسی ایران
۳۰ آبان ۱۴۰۰

واکنش چین به گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امور خارجه‌ چین در نشستی خبری در پاسخ به پرسش خبرنگاران درمورد دو گزارش‌ اخیر گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درمورد پایبندی ایران به برجام عنوان کرد: «پکن بر راه‌حل مؤثر مسئله هسته‌ای ایران یعنی مذاکره و دیپلماسی تأکید دارد و تنها راه‌حل رفع مسئله برنامه هسته‌ای ایران حفظ برجام است».

ژائو لیجیان گفت من گزارش‌ها مذبور را مطالعه کرده‌ام. چین امیدوار است که ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی براساس احترام متقابل، اختلافات خود را در زمینه نظارت و بازرسی، ازطریق گفتگو و رایزنی به‌درستی حل کنند. همچنین چین از همه طرف‌های ذی‌ربط می‌خواهد که نقشی سازنده در این زمینه ایفا کنند.

سنخگوی وزارت امور خارجه چین تصریح کرد: چین همواره بر این باور بوده است که حفظ و اجرای توافق جامع برجام تنها راه مؤثر برای حل‌و‌فصل موضوع هسته‌ای ایران است. همه طرف‌ها باید تلاش‌های دیپلماتیک را افزایش داده و اقداماتی عملی را برای ازسرگیری اجرای توافق جامع، روند آرام مذاکرات تا رسیدن به نتایج مثبت در پیش بگیرند.

همچنین چین امیدوار است همه طرف‌های ذی‌ربط از موضعی کلی به موضوع نگاه کنند، خویشتنداری منطقی‌شان را حفظ کنند و از اخلال در تلاش‌های دیپلماتیکی که در راستای پیشبرد مذاکرات هسته‌ای ایران ضروری است اجتناب ورزند.

 

فرهنگ دیپلماسی، دیپلماسی برای همه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.