جواد ظریف: بازنویسی تاریخ به‌دست نماینده ویژه آمریکا در امور ایران
۳۰ آبان ۱۴۰۰
واکنش چین به گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
۳۰ آبان ۱۴۰۰

لوید آستین: پنتاگون و راه‌حل دیپلماتیک هسته‌ای

لوید آستین، رئیس پنتاگون و وزیر دفاع آمریکا در اجلاس امنیتی منطقه‌ای منامه، مواضع دولت جو بایدن درقبال ایران در مذاکرات آتی وین را بازگو کرد.

او در جمع کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس عنوان کرد واشینگتن تعهد دفاعی-امنیتی درقبال هم‌پیمانان را با جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای پیگیری می‌کند و البته اولویت آمریکا، راه‌حلی دیپلماتیک است.

او مدعی شد اگر ایران مایل به مذاکره جدی نباشد، واشینگتن همه گزینه‌های لازم برای حفاظت از امنیت آمریکا و متحدانش را روی میز نگاه خواهد داشت.

لوید نیز مانند دیگر مقامات آمریکایی که این روزها درصدد فرسایش دامنه برجام هستند، با اشاره به استفاده خطرناک ایران از پهپادهای انتحاری در منطقه، موضوعات امنیت ملی ایران و پیشرفت‌های دفاعی و تسلیحاتی این کشور را زیر سؤال برد. او مدعی شد ایران و گروه‌های نیابتی این کشور تهدید امنیتی منطقه هستند و کشورها باید برای به‌اشتراک گذاشتن اطلاعات، حمایت از پدافند هوایی منطقه و پیوستن به دفاع متقابل با یکدیگر همکاری کنند.

لوید آستین در سخنان خود اشاره غیرمستقیمی به راهبرد دفاعی ملی جدید آمریکا داشت که طبق آن کشورهای هم‌پیمان با آمریکا خود باید برای دفاعشان سرمایه‌گذاری کنند، ضمن این‌که این راهبرد بر دیپلماسی و ابزارهای قدرت ملی مقرون‌به‌صرفه‌تر تأکید دارد. وزیر دفاع آمریکا درحالی مدعی شد ایران به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند آمریکا را در منطقه تضعیف کند که سقوط کابل و دیگر شکست‌های نیروهای آمریکایی در ماه‌های اخیر نشان ضعف شدید این کشور در منطقه هستند.

 

فرهنگ دیپلماسی، دیپلماسی برای همه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.