ظرفیت پیشنهادات گازی به اروپا و تبدیل آن به اهرم دیپلماتیک
۱۹ آبان ۱۴۰۰
مواجهه نظری و شناختی: تجدد و ما
۱۹ آبان ۱۴۰۰

بایسته‌های فرهنگ و شورای فرهنگ عمومی کشور

هم‌اندیشی درمورد بایسته‌های فرهنگ در نشست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با دبیران پیشین شورای فرهنگ عمومی کشور. وزیر فرهنگ عنوان کرد در حوزه فرهنگ عمومی قائل به گسست نیستیم، ما معتقد به پیوستگی تجربیات و بهره‌گیری از اقدامات و حرکات گذشته هستیم.
  • محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

 

تعبیر ما از کار در دوره جدید این است که وارد یک دوی امدادی شده‌ایم که عده‌ای در گذشته بخشی از کار را انجام داده و در‌حال‌حاضر ادامه آن بر عهده ماست و بعد از ما نیز عده‌ای دیگر این مسیر را ادامه خواهند داد. بنابراین، هیچ انقطاعی در کار نمی‌بینیم. هر اندازه تلاش کنیم سیاست‌ها پیوستگی بیشتری بیابند، امید به توفیق بیشتر می‌شود و هر اندازه از تجربیات گذشته منقطع باشیم، کاری از پیش نخواهیم برد. نباید به حوزه فرهنگ مانند پروژه‌های اقتصادی نگاه کرد، بلکه باید آن را ارتقا داد. دبیران پیشین این شورا، بخشی از تاریخ فرهنگی کشور هستند و با توصیه‌ها و پیشنهادهای خود تصویر جامع و کاملی برای ادامه راه به ما می‌دهند. در دولت سیزدهم بنا را بر این گذاشته‌ایم که تصمیمات با توجه به اقناع افکار عمومی باشد، نه پشت درهای بسته. فرهنگ‌سازی در موضوعات مختلف باید با روش‌های فرهنگی صورت بگیرد نه با روش‌های غیر فرهنگی. در دوره جدید بنا داریم شورای فرهنگ عمومی کشور با پشتوانه علمی و پژوهشی وارد عمل شود. این حوزه نیازمند کار جدی و در برخی موارد نیازمند کار جدید است. در حال حاضر شبکه‌های اجتماعی بالاترین مصرف را دارد و نمی‌توان به این واقعیت بی‌توجه بود. این نوع واقعیت‌ها، نیازمند کار و پیمایش جدید است. در دوره جدید فعالیت شورای فرهنگ عمومی کشور از همه ظرفیت‌های خوب گذشته و همچنین ظرفیت‌های جدید بهره می‌گیریم و این شورا در دوره جدید ارتباط وثیقی با حوزه پژوهش خواهد داشت. فعال‌سازی شوراهای فرهنگ عمومی استانی و شهرستان‌ها نیز بسیار اهمیت دارد و همچنین از توصیه‌‌های راهبردی صاحب‌نظران در راستای ارتقا و اعتلای فرهنگ کشور استفاده می‌کنیم.

  • سیدمجید امامی،دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور

 

هر یک از دبیران پیشین این شورا در گذشته خالصانه و مجاهدانه سنگر فرهنگ کشور را حفظ کرده‌اند و این سرمایه کشور امروز به دست ما به امانت رسیده است. این عزیزان، جناب آقایان ایمانی خوشخو، منصور واعظی، احمد مسجد جامعی و سیدمحمدرضا موالی‌زاده دبیران پیشین، بخشی از میراث نهادی کشور هستند که سرمایه سیاستگذاری و هدایت فرهنگی در کشور به شمار می‌آیند و با کمک ایشان می‌توان نسبت به آینده این شورا که با ذکاوت مقام معظم رهبری در زمان ریاست جمهوری‌شان شکل گرفته امید داشت. قرارگرفتن دبیرخانه این شورا در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در عرصه فرهنگ کشور مسئولیت دارد،  نشان‌دهنده دقت بسیار جدی است که ما باید با رویکرد راهبردی فرهنگ را هدایت کنیم. امیدواریم بتوانیم شاهد احیای بیش از پیش شورای فرهنگ عمومی کشور باشیم.

  • سیدمحمدرضا موالی‌زاده، دبیر پیشین شورای فرهنگ عمومی کشور

دکتر اسماعیلی در برنامه‌ای که به مجلس شورای اسلامی تقدیم کردند، مقوله فرهنگ عمومی را برجسته کردند و این جای امیدواری دارد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌تواند ظرفیت پیشتازی در بسترسازی اجتماعی برای رشد و تعالی داشته باشد و این امر از طریق شورای فرهنگ عمومی محقق می‌شود.هر محصول فرهنگی که تولید می‌شود باید پیام فرهنگی داشته باشد. پیشنهادهایی می‌توان ارائه کرد که از آن جمله توجه استانداران به ارتقای جایگاه شورای فرهنگ عمومی در استان‌ها، استفاده از ظرفیت سازمان صداوسیما، بهره‌گیری از فضای مجازی، انتشار مستمر نشریه فرهنگ عمومی، بهره‌گیری از ظرفیت تبلیغات شهری، تشکیل سازمان‌های مردم نهاد با عناوین فرهنگ عمومی، بهره‌گیری از گروه‌های مرجع جامعه و … اشاره کرد.

  • ایمانی خوشخو، دبیر پیشین شورای فرهنگ عمومی کشور

 

اقدام خوب دکتر اسماعیلی این است که از نظرات کارشناسی، تخصصی و تجارب گذشته در همه بخش‌های وزارتخانه استفاده می‌کنند. در کشور ما فرهنگ باید زیر بنای همه امور باشد و باید بیش از پیش به آن توجه داشت. فرهنگ بر بستر فرهنگ عمومی ارتقا می‌یابد. راه‌اندازی شورای فرهنگ عمومی کشور یکی از اقدامات خوب بود و وقتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی کانونی فرهنگ در کشور است، استقرار دبیرخانه این شورا در وزارتخانه هم درست و به‌جا بود. لازم است مدیران در مباحث مدیریتی، رویکرد فرهنگی داشته باشند. ظرفیت بالایی در شورای فرهنگ عمومی کشور وجود دارد و با همت یکدیگر می‌توانیم خود را به قله مطلوب برسانیم.
  • منصور واعظی، دبیر پیشین شورای فرهنگ عمومی کشور

 

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اهداف و مأموریت‌های مهمی دارد، اما این‌که نقش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مدیریت فرهنگ عمومی چه میزان است، از پرسش‌های مهمی است که باید به آن توجه داشت. باید ساختار مناسبی برای مدیریت فرهنگ عمومی کشور در نظر گرفته شود. باید متناسب با شرایط روز جامعه فیلم، کتاب، موسیقی و … تولید شود. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید سیاستگذار باشد و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر مسئولان این وزارتخانه باید ارزیابی درست و عالمانه‌ای از وضعیت فرهنگ عمومی جامعه داشته باشند. دراین‌راستا، سنجش جریان فرهنگ عمومی ضروری است. لازم است وضعیت فرهنگی جامعه به‌شکلی عالمانه احصا شود تا براساس آن بتوان برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام داد.
  • احمد مسجدجامعی، دبیر پیشین شورای فرهنگ عمومی کشور

پژوهش و فرهنگ عمومی لازمه یکدیگر است. بنابراین، شورای فرهنگ عمومی کشور پژوهش را محور کار خود قرار دهد. توجه به پژوهش‌های گذشته ضروری است و عقبه پژوهشی قوی لازم است. شورای فرهنگ عمومی کشور عقبه دارد و کارهای مهمی انجام داده و بررسی آن لازم است. فرهنگ را نباید با بخشنامه هدایت کرد و مدیران در جلسات شورای فرهنگ عمومی باید صاحب‌نظر باشند، بنابراین، سطح مدیران را باید بالا برد به‌لحاظ این‌که بیان و نحوه حضور مدیران احترام برانگیز باشد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی ابزارهای عمومی است و باید به این امر توجه داشت.

تحلیل‌گران محترم یادداشت‌های خود را به آدرس ایمیل فرهنگ دیپلماسی  (info@farhangdiplomacy.com) ارسال کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.