اقدام ایران در دریای عمان: جنگ قدرت تهران با واشینگتن در آستانه مذاکرات
۱۵ آبان ۱۴۰۰
ظرفیت پیشنهادات گازی به اروپا و تبدیل آن به اهرم دیپلماتیک
۱۵ آبان ۱۴۰۰

دیپلماسی فرهنگی ایران و آمریکا در آستانه مذاکرات هسته‌ای

به‌رغم تنش بین واشینگتن و تهران که از سال ۱۳۵۹ موجب شده است هیچ‌گونه روابط دیپلماتیکی بین این دو کشور وجود نداشته باشد، جشنواره فیلم کوتاه تهران برای اولین‌بار به‌عنوان یک رویداد انتخابی جهت تأیید فیلم‌هایی که به اسکار ارسال می‌شوند معرفی شد.

 

جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران

هیئت داوران جشنواره فیلم کوتاه تهران، دارای اعضایی از جمهوری اسلامی ایران، ایتالیا، ژاپن، فرانسه و اتریش است. این جشنواره، سی و هشتمین دوره برگزاری خود را سپری می‌کند و امسال برای اولین‌بار به‌عنوان دروازه‌ای جهت معرفی آثار به جوایز سالانه هالیوود انتخاب شده ‌است.

آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک آمریکا با تأیید این رویداد، آن را به‌عنوان بخشی از کیفیت‌سنجی جشنواره فیلم کوتاه در سال جاری معرفی کرده ‌است. این تنها جشنواره انتخابی اسکار در ایران خواهد بود.

 

 

برگزاری جشنواره فیلم کوتاه در سال جاری با تلاش‌ها برای ازسرگیری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران همزمانی دارد. برجام در سال ۲۰۱۵ منعقد شد و در سال ۲۰۱۸ آمریکا از آن خارج شد. جشنواره امسال فیلم کوتاه با هدف پایان دادن به رژیم تحریم‌های تنبیهی آمریکا آغاز به کار کرده‌است. صادق موسوی، مدیر برگزاری این رویداد اعلام کرده ‌است: «من از صلاحیت سنجه‌ جشنواره‌‌مان بسیار راضی و خوشحال هستم و این یک موفقیت بزرگ دیپلماسی فرهنگی است». به باور آقای منصور جهانی، سخنگوی جشنواره، «جشنواره تهران سکوی پرشی برای نام‌های بزرگ ایرانی همچون اصغر فرهادی، بهمن قبادی و رضا میرکریمی خواهد بود».

 

 

 

 

پذیرش دشوار در آکادمی اسکار و ادامه مشکلات

به گفته‌ آقای منصور جهانی، سخنگوی جشنواره، «تقاضای تهران برای آکادمی اسکار ابتدا رد شد، چراکه ورود به آن ملزم به پرداخت هزینه‌هایی خارج از توان ما بود. بااین‌حال، ایران با اسکار رایزنی کرد که کشور ما در تحریم است و بنابراین، به‌طور استثنایی، برای کسانی که می‌خواهند فیلم خود را از تهران ارائه کنند، هزینه ثبت‌نام حذف شد. این جشنواره، تنها جشنواره فیلم کوتاه بدون پرداخت هزینه‌های انتخابی در بین ۱۳۰ جشنواره دیگر در جهان است که برای دریافت جایزه بزرگ اسکار انتخاب‌شده و برنده‌هایشان را برای نامزدی احتمالی به آکادمی اسکار معرفی خواهند کرد». پس‌از به رسمیت شناخته شدن این جشنواره ازطرف آکادمی اسکار، رقابت امسال بیش‌از ۶۴۰۰ اثر از ۱۲۸ کشور جهان دریافت کرد که ۲۰۰۰ فیلم بیشتر از سال گذشته ‌است. از این شمار، پنج فیلم ایرانی و ۵۸ فیلم از خارج کشور برای دریافت جایزه بزرگ انتخاب شدند و از میان آن‌ها برنده برای نامزدی احتمالی اسکار به آکادمی معرفی خواهد شد.

 

 

 

یکی از مشکلات جشنواره، متأسفانه گمانه‌هایی درمورد احتمال سانسور، بی‌عدالتی، تبعیض و انتخاب پیشینی آثار بوده است که برخی کارگردانان جوان در فضای مجازی آن را اعلام و به آن اعتراض داشته‌اند. آقای موسوی سخنگوی جشنواره با رد تمامی این اتهامات، اطمینان خاطر داده است: «هیچ‌گونه سانسوری ازطرف جشنواره انجام ‌نشده است. در حدود ۱۵۰۰ فیلم از سینماگران ایرانی دریافت کرده‌ایم و با‌توجه‌به معیارهای کیفیت و مضمون فیلم آن را گزینش می‌کنیم».

 

تحلیل‌گران محترم یادداشت‌های خود را در محورهای ذیل به آدرس ایمیل فرهنگ دیپلماسی (info@farhangdiplomacy.com) ارسال کنند: جشنواره‌های بین‌المللی و روابط فرهنگی/ دیپلماسی فرهنگی و روابط ایران و دیگر کشورها/ میزان اثرگذاری جشنواره فیلم کوتاه تهران ازنظر دیپلماسی فرهنگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.