کودتای سودان: آیا کودتاهای نظامی در آفریقا درحال افزایش است؟
۱۵ آبان ۱۴۰۰
هوش مصنوعی برگ برنده دیپلمات‌های آینده
۱۵ آبان ۱۴۰۰

تغییر در راهبرد نظامی آمریکا و کاربرد هوش مصنوعی

بهنام وکیلی پژوهشگر مسائل بین الملل و سیاست خارجی- در ۲۸ مه ۲۰۲۱، وزیر دفاع ایالات متحده با انتشار بیانیه‌ای بودجه دفاعی سال ۲۰۲۲ را اعلام کرد. دولت بایدن مبلغی به ارزش ۷۱۵ میلیارد دلار را به وزارت دفاع اختصاص داده که چیزی بالغ بر ۱۱ میلیارد دلار بیش از بودجه سال گذشته است. صرف‌نظر از این افزایش کمی، نکته برجسته بودجه دفاعی سال ۲۰۲۲ این است که آمریکا تمرکز خود را بر زمینه توسعه سلاح های جدید، بویژه هوش مصنوعی و سیستم تسلیحاتی مستقل معطوف کرده است. به‌نظر می‌رسد این مسئله نمایانگر تغییرات جدیدی در راهبرد نظامی ارتش آمریکا در رقابت با قدرت‌های بزرگ است.

در بودجه دفاعی سال ۲۰۲۲ پیشنهاد ارتش این است که برخی از تسلیحات قدیمی مانند موشک‌انداز Hellfire، رزمناو موشکی هدایت شونده کلاس Ticonderoga، پهباد RQ-4 Global Hawk از سیستم دفاعی این کشور حذف شود؛ آن‌ها بر این باورند که بقاء این تسلیحات در نبردهای پیشرفته دشوار است. وزارت دفاع آمریکا قصد دارد هزینه‌ها را کاهش دهد و بر سلاح های تکنولوژیکی جدید، بویژه سیستم‌های تسلیحاتی خودران تمرکز کند. طی سال های اخیر، وزارت دفاع آمریکا، سیستم های خودران و کاربرد نظامی هوش مصنوعی را به عنوان یک گام اساسی برای افزایش قدرت نظامی و حفظ آن در نظر گرفته است.

در بودجه دفاعی سال ۲۰۲۲، وزارت دفاع از هوش مصنوعی و سلاح های مافوق صوت به‌عنوان عناصر اصلی راهبرد دفاعی آمریکا نام می برد. این تغیر در بودجه نشان‌دهنده روند جدیدی در راهبرد نظامی آمریکا است. نشانه های از این واقعیت وجود دارد که ارتش آمریکا در حال حرکت به سمت عملیات بدون سرنشین و بکارگیری تسلیحات خودران است. منظور از سلاح های خودران، نوع جدیدی از تسلیحات که می تواند اهداف را بدون دخالت انسان شناسایی و مورد حمله قرار دهد. استفاده از چنین روشی، احتمال قرار گرفتن سربازان در معرض آتش دشمن را کاهش می دهد. علاوه بر این، نیروی دریایی ایالات متحده در حال حرکت به سمت کشتی های بدون سرنشین است. به طوری که مراک اسپر در اکتبر ۲۰۲۱ صحبت از کشتی های رباتیک کرده است. به منظور تحقق این چشم انداز استراتژیک، نیروی دریایی ایالات متحده در حال برنامه ریزی برای سرمایه گذاری مبالغ هنگفتی برای توسعه کشتی های بدون سرنشین است. در خصوص چنین تغیراتی، نیروی دریایی این کشور اولین رزمایش دریایی خود را با حضور کشتی ها و هواپیماهای بدون سرنشین در آوریل سال جاری انجام داد.

 

 

با شروع دولت ترامپ، تمرکز راهبرد دفاعی آمریکا از تمرکز بر تروریسم به رقابت استراتژیک با چین و روسیه تغیر کرد. با روی کار آمدن بایدن، استراتژی ترامپ دنبال و به چین و روسیه به عنوان مخالفان درجه ۱ تاکید شد. رقابت قدرت‌های بزرگ نه‌تنها رقابت برای قدرت ملی در شرایط جدید ژئوپلیتیکی، بلکه رقابتی برای دستیابی به تسلیحاتی با توانمندی بالا است. برخی از فناوری های نوظهور، به‌ویژه کاربرد گسترده هوش مصنوعی، شکل جنگ را تغیر خواهد داد و بدون شک متغیر تعیین کننده در نتیجه جنگ های آینده خواهد بود. کاخ سفید می داند که اگر قرار است برتری تکنولوژیکی خود را حفظ کند و در جنگ های آینده پیروز باشد، باید خود را با فناوری های جدید تجهیز کند. استفاده از هوش مصنوعی در فناوری نظامی، مزایای چشم گیری را در میدان جنگ خلق خواهد کرد و مفاهیم نظامی جدیدی را به وجود خواهد آورد. البته برای آمریکا، ناوهای هواپیمابر و رزمناوهای اسکورت شده نه تنها نمادی از قدرت نظامی آمریکا است، بلکه ابزاری موثر برای اجرای استراتژی بازدارندگی است. با این حال، با توجه به بدهی زیاد فعلی دولت و کسری بودجه، کشتی ها و هواپیماهای بدون سرنشین راه حل مناسبی برای کاهش هزینه های این کشور است.

با این تفاسیر، اگرچه توسعه تسلیحاتی مستقل مزایایی تاکتیکی بزرگی به همراه دارد، اما رقبا را ترغیب می کند تا توانایی خود را در سیستم های تسلیحاتی توسعه دهند که ممکن است باعث توسعه رقابت سیستم های تسلیحاتی خودکار شود. هنگامی که تغیر در روش های جنگ ایجاد شود، مدل جنگ جدیدی ظهور خواهد یافت. بنابراین استفاده از سلاح های خودکار در میدان جنگ نه تنها امنیت و کنترل تسلیحات بین المللی را با چالش های جدی رو به رو خواهد کرد، بلکه ممکن است مجموعه از مسائل حقوقی را به همراه داشته باشد که شایسته توجهات بیشتری است.

 

تحلیل‌گران محترم یادداشت‌های خود را به آدرس ایمیل فرهنگ دیپلماسی (info@farhangdiplomacy.com) ارسال کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.